MEDICINSKA REHABILITACIJA
Najprihvatljivija definicija rehabilitacije bi glasila: „Rehabilitacija predstavlja proces optimalno mogućeg osposobljavanja onesposobljene (invalidne) hendikepirane osobe razvijanjem do maksimuma njenih preostalih fizičkih, mentalnih, socijalnih i profesionalnih sposobnosti i mogućnosti.“
U našoj Bolnici se sprovodi prva faza rehabilitacije, a to je medicinska rehabilitacija. Ona pripada medicini i nju sprovodi zdravstvo kroz zdravstvenu zaštitu. Ovu fazu bi trebalo da prođu svi oboleli i povređeni kod kojih postoji opasnost nastanka trajnih posledica. Medicinska rehabilitacija omogućava da onesposobljena osoba postigne što veći stepen samostalnosti u aktivnostima svakodnevnog života.
Ciljevi medicinske rehabilitacije su:
- osposobljavanje bolesnika za nezavisnost u aktivnostima samozbrinjavanja i svakodnevnog života
- sprečavanje težeg stepena invalidnosti i hendikepa
- zapošljavanje
- socijalna reintegracija
Zadaci medicinske rehabilitacije su:
- očuvanje ugroženih funkcija
- uspostavljanje oštećenih funkcija
- nadoknada izgubljenih funkcija kroz razvijanje preostalih sposobnosti /kompenzacija/ ili zamena (supstitucijа)
- prilagođavanje na invalidnost
Medicinsku rehabilitaciju sprovodi tim stručnjaka koji obezbeđuje potrebne mere i postupke iz delokruga svog rada prema savremenim principima medicinske nauke i drugih nauka. Radom tima rukovodi lekar specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije. Nakon uvida u medicinsku dokumentaciju i evaluacije zdravstvenog i funkcionalnog stanja pravi se plan lečenja i definiše se cilj rehabilitacije.
Posledice stanja, oboljenja, oštećenja mogu biti telesne promene, promene raspoloženja, poremećaji ponašanja i kognitivni deficiti. Istovremeno navedeni deficiti dovode do funkcionalne neefikasnosti pacijenta i pogađaju porodicu pacijenta. Neki od ovih simptoma su naročito neugodni za porodicu, veoma se teško tretiraju i najmanje razumeju u rehabilitacionom okruženju. Zato su psiholozi, neuropsiholozi i logopedi uvek deo tima za rehabilitaciju.
Psihološki faktori su posebno važni za rehabilitaciju. Mogu da ometaju prihvatanje cilja u rehabilitaciji, napredak pacijenta kroz proces rehabilitacije i krajnji ishod u rehabilitaciji. Psihodijagnostika i psihoterapijske intervencije mogu pomoći pacijentu da shvati svoje stanje, da upravlja emocijama, da se nosi sa bolom i stresom. Psiholog-neuropsiholog sarađuje sa timom, obavlja edukativnu delatnost sa ostalim osobljem Bolnice u cilju zauzimanja odgovarajućeg stava i postupka prema određenim kategorijama pacijenta ili pacijentima pojedinačno, donosi predlog mera i metoda i sprovodi psihoterapijske aktivnosti i/ili neuropsihološku rehabilitaciju u okviru neuropsihološke dijagnostike i terapije.
Određena stanja i oboljenja imaju za posledicu govorne i jezičke poremećaje, čija težina se kreće od neznatnih smetnji, do teško razumljivog govora, a u nekim slučajevima i potpunog odsustva sposobnosti govorne produkcije. Govor i jezik ukoliko nisu u službi komunikacije ne ostvaruju u potpunosti svoju funkciju. Poremećaji govorne i jezičke funkcije imaju uticaj na profesionalno osposobljavanje, socijalizaciju i kvalitet života osobe. Logopedi u Bolnici se bave dijagnostikom komunikativnih sposobnosti bolesnika, patologije govora i glasa, tretmanom govorno-jezičkih poremećaja, evaluacijom postignutih rezultata i savetodavno-instruktivnim aktivnostima.
Nepravilna ishrana može biti uzrok različitim tegobama i oboljenjima. Ukoliko zdravstveno stanje pacijenta nalaže dijetoterapiju ishrana se nužno prilagođava potrebama pacijenta. Putem konsultacija, saveta i edukacija pacijentima se pruža mogućnost da uspostave pravilan režim ishrane i preuzmu svoj individualni program ishrane.
U okviru medicinske rehabilitacije članovi tima sprovode sledeće mere: nega, fizikalna terapija, terapija radom, neuropsihološka rehabilitacija, primena i propisivanje ortotskih i protetskih pomagala, higijensko-dijetetski režim. Multidisciplinarni pristup uključuje i lekare drugih specijalnosti, konsultante (neurolog, internista-kardiolog, infektolog, otorinolaringolog), laboratorijsku dijagnostiku (hematološku i biohemijsku).
U okviru medicinske rehablitacije primenjuje se: kineziterapija, radna terapija, svi ostali vidovi fizikalne terapije (elektroterapija, magnetoterapija, terapija ultrazvukom, laserom, bipotron lampom i dr.), neuropsihološka rehabilitacija.
Program rehabilitacije je individualan, koriguje se dnevno u zavisnosti od opšteg stanja i mogućnosti bolesnika.
Obavezan deo našeg posla je i edukacija pacijenata i porodice koja je vezana za bolest i hendikep, a u cilju boljeg funkcionisanja pacijenta u dnevnom životu.
Kada je medicinska rehabilitacija završena bolesnicima dajemo mišljenje sa procenom stepena onesposobljenosti.
U radu obavljamo i istraživanja koja prezentujemo na kongresima i stručnim sastancima.
ČLANOVI TIMA | MERE I POSTUPCI |
Lekar specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije | Pregled, terapijski program sa ciljem rehabilitacije i planom lečenja |
Medicinska sestra/tehničar | Nega |
Fizioterapeut | Fizikalna terapija |
Radni terapeut | Radna terapija |
Psiholog-neuropsiholog | Psihodijagnostika, neuropsihološka dijagnostika i rehabilitacija |
Logoped-afaziolog | Logopedska i neuropsihološka dijagnostika, tretman i rehabilitacija |
Nutricionista | Higijensko-dijetetski režim |